2020. november 15.
Derbihez méltó meccsen legyőztük az Újpestet!
A Fradi nyerte az idény első Hokiderbijét, 2015 decembere óta veretlenek vagyunk hazai jégen a lilák ellen.

Bár a koronavírus-járvány terjedése miatt folyamatosan meghozott intézkedések miatt hétről hétre változott a helyzet Magyarországon a sportesemények megrendezésére vonatkozó szabályokat illetően, titkon minden szurkoló abban bízott, hogy a jégkorongidény első Ferencváros – Újpest Derbije nézők előtt, sőt, a szabályozások adta mértékben a lehető legtöbb néző előtt zajlik majd november 15-én. Az egyre fokozódó járványhelyzet miatt meghozott szigorítások ezt sajnos nem tették lehetővé, így a két ősi riválisnak arra kellett készülnie, hogy az eddig megszokottaktól eltérő hangulatban, zárt kapuk mögött ütköznek meg egymással.

A Fradi hűséges hokiszurkolói mindent megtettek azért, hogy a körülményekhez képest a lehető leginkább érzékeltessék a csapattal, mögöttük állnak ebben a szokatlan helyzetben is. A hazai szurkolók törzsszektorában ezúttal is ott volt a jégkorongos szurkolói csoport molinója az „Együtt küzdve megyünk tovább! FERENCVÁROS 1928” felirattal, valamint a drukkerek egy videóüzenetet is eljuttattak a csapathoz a Derbi napjára. Ezek is tüzelhették a mieinket a nagy meccs előtt, ráadásul amint az a találkozó beharangozójában is olvasható volt, mind a két csapat közös történelme, mind a közelmúlt eredményei alapján az FTC-Telekom várhatta kedvezőbb előjelekkel a Derbit. Az Újpest idebenben legutóbb 2015 decemberében, 14 egymás elleni tétmérkőzéssel korábban tudta legyőzni az ősi riválist, amikor pedig a két együttes a Tüskecsarnokban találkozott utoljára, akkor egy örökké emlékezetes Jubileumi Hokiderbin, az FTC jégkorongszakosztályának 90. születésnapját ünneplő mérkőzésen zsúfolásig telt lelátók előtt a Fradi győzött 2-0-ra. Fodor Szabolcs Újpest elleni mérlege is imponáló: 14 egymás elleni mérkőzésen 12 ferencvárosi siker, ebből nyolc alkalommal a rendes játékidőben.

Komoly sorozatokat készült tehát folytatni a lilákat legutóbb márciusban a járványhelyzet miatt félbeszakadt, OB I döntőnek is minősülő Erste Liga-elődöntőben két lejátszott mérkőzésen is felülmúló Ferencváros, még akkor is, ha unásig ismételt, közhelyszámba menő tény, hogy ebben a párosításban nincs előre lefutott találkozó, a két csapat szezonbeli egymás elleni mérlegétől vagy a tabellán elfoglalt helyezéstől függetlenül.

Ezt a tételt be is bizonyította az Újpest, amely a találkozó legelején megpróbálta lerohanni a Ferencvárost, és rögtön az első percben tűz alá vette a Fradiban ezúttal is kezdő Nagy Kristóf kapuját. Az egyik friss újpesti igazolás, a kanadai Kyle Just tüzelt nagyjából húsz másodperc után remekül a kékről, a Nagyról kipattanónál pedig a védőinknek kellett rendkívül észnél lennie, másodpercekkel később pedig Horváth András majd ismét Just eresztettek meg csattanós, ám kaput nem eltaláló bombát. Talán a hangszórókba a járvány miatt zárt kapus labdarúgó-mérkőzéseken már megszokott módon bejátszott szurkolói hangok is segítettek, ki tudja, mindenesetre eltelt a kritikus első 3-4 perc, és fokozatosan kiegyenlítődtek az erőviszonyok a jégen, megvoltak az Újpest kapusa, Márkus Levente első védései is. Sőt, az első emberelőny is a Fradié volt, az 5. percben elcserélték magukat a vendégek. Hiába állt fel azonban a Fradi azonnal a támadóharmadban, nem sikerült áttörni az újpestiek hátrányos védekezését. Sőt, a két perc letelte után a csapatbüntetést leülő Rafaj a jégre visszarohanva szinte azonnal lövőhelyzetbe került, ezt Nagy még védte, egy perccel később viszont egy lövés után a kapusunkról kijövő korongnál védőink egy ütemmel többet tétováztak a kelleténél, a pályafutása első újpesti mérkőzését teljesítő, a német DEL2-ből frissen igazolt, AHL-, EBEL-, svájci, norvég és dán élvonalbeli rutinnal rendelkező amerikai Mario Lamoureux pedig köszönte szépen, és közelről a hálónkba pofozta a korongot. (0-1) Kevesebb mint egy perccel később már nekünk kellett a meccsen először létszámhátrányban védekeznünk, Boros Dániel volt szabálytalan. A hátrányos játékunk azonban hatékonynak bizonyult, sikerült kivédekezni a két percet. Sőt, a kiegészülés után nem sokkal egy lendületes akció végén a már-már Újpest-specialistának nevezhető Roczanov Dezső egyenlített! (1-1) A Fradi 18-asa a 2017/18-as szezon közepén kezdte meg második ferencvárosi időszakát, éppen az Újpestből igazolt az akkor még Greg Lindqvist vezette Fradiba, szorgalmával és munkabírásával pedig a Fodor Szabolcs-féle csapat harmadik-negyedik sorában is benn tudott maradni, ebben az időszakban pedig ez volt a lilák ellen a negyedik gólja és a hetedik pontja. Az egyenlítés után még az elejéhez képest is némileg felpörgött a mérkőzés, megérkeztek a Derbihez méltó párharcok, és mindkét oldalon többször is megvolt a lehetőség a vezetés megszerzésére, gól azonban nem esett ezekben a percekben. Szűk négy perccel a játékrész vége előtt ismét az Újpest került emberelőnybe, Kärmeniemit szórták ki akadályozásért. Ebből azonban nemhogy profitáltak volna a vendégek, hanem egy korongvesztés után Hajós Roland száguldott el a balszélen, remekül passzolt a középen egyedül érkező Rasmus Kulmala elé, aki higgadtan fejezte be a ziccert, emberhátrányos góllal szereztünk vezetést! (2-1) Nem volt azonban még vége a rohamnak, mindössze hét másodperccel azután, hogy kiegészültünk, Tóth Gergely korongjából Pavuk Attila is betalált egy a jobb oldali bedobókör tetejéről lendületből megeresztett remek bombával, megszerezve ezzel idénybeli első gólját! (3-1) Komoly pofon volt ez a harmad végére annak az Újpestnek, amelyik néhány perccel korábban még vezetett – ennek a pofonnak az emlékével vonultak a csapatok az öltözőkbe az első szünetre.

Kettővel több kapura lövése volt az Újpestnek az első harmadban, a mieink viszont kilenc lövésből szereztek három gólt. Ráadásul egyet emberhátrányban, amelyből egyébként kivédekeztek kettőt. Úgy festett, pont azokban a játékelemekben javult a Fradi a Derbire, amelyeket Fodor Szabolcs kulcsfontosságúnak emelt ki az előző két mérkőzést követően, amikor pont zömében a speciális egységek hibái miatt kétszer is jelentős előnyből engedtük vissza a meccsbe aktuális ellenfelünket. Ezúttal ezt jó lett volna elkerülni, ennek szellemében kezdte a Ferencváros a második harmadot, mindössze másfél perc elteltével már több nagyobb védenivalója is volt Márkusnak. A következő 2-3 percben az Újpest lendületes támadásokkal próbált meg kijönni a szorításból, ám ezeket rendre levédekeztük, a kontrákból pedig sorra veszélyeztettük a vendégek kapuját. A 24. percben aztán a két kapu között lendületesen zajló oda-vissza játékot Sági szabálytalansága és kiállítása törte meg, az Újpest pedig elhozta a bulit, és másodpercek alatt kihasználta az emberelőnyt. Kyle Just kapta meg a buli után a jobb oldalon a korongot, és nagy gólt lőtt a hosszú felsőbe. (3-2) Maradt a kemény játék, másodpercekkel később már a Fradi került emberelőnybe Rafaj szabálytalansága után. Nem játszottuk meg jól az előnyt, de így is volt lehetőségünk, előbb Kulmala egy a három elleni szólója után, amely végén Márkus fejvédővel hárított, majd két Kärmeniemi-lövés formájában, azonban minden esély kihasználatlanul maradt, kiegészültek a vendégek. Nem sokáig maradtak azonban egyenlő létszámban a felek, ugyanis szinte rögtön a kiegészülés után Stadel is szabálytalankodott. Ezt a fórt már sokkal jobban játszottuk meg, sikerült hamar felállni a vendégek harmadában, és folyamatos nyomás alatt tartani Márkus kapuját, aki több nagy bravúrt is bemutatott, mielőtt két kipattanó után végül Tóth Adrián a gólvonalon túlra préselte a korongot. (4-2) Az újpesti játékosok ugyan reklamáltak, mivel a korong nem ért hálót, a közelben álló Babic Vladimir játékvezető azonban egyértelműen mutatta, benn volt, nekünk is volt tehát már emberelőnyös gólunk! Úgy festett, a második játékrész a speciális egységek harmada lesz, ugyanis nem sokkal a gólunk után már az Újpest került emberelőnybe Somogyi szabálytalansága után. Nagy volt a nyomás a kapunkon ebben a két percben, a lilák előtt kipattanókból többször ajtó-ablak helyzet adódott, ám mindig érkezett Nagy Kristóf, vagy egy önfeláldozó blokk, így sikerült kivédekezni a hátrányt – ez volt a meccs talán leghősiesebb hátrányos két perce! Ezzel azonban nem szabadultunk a nyomás alól, szinte rögtön mehetett Tóth Gergely is a büntetőpadra, majdhogynem egy egész négyperces előnyt játszhatott az Újpest. Ha lehet, még jobban fokozták a nyomást a vendégek, ám úgy tűnt, ez a két perc a hatalmas Nagy Kristóf-védéseké lesz. Kapusunk bravúrt bravúrra halmozott, szinte repült a vasak között, ám 11 másodperccel a hátrány vége előtt már ő is tehetetlen volt, Bodó révén végül értékesítette az emberelőnyt az Újpest, (4-3), amelynek bár két ilyen megnyomott és kihagyott előny után nagyon nehéz dolga lehetett volna, így abszolút meccsben maradtak, izgalmas maradt a Derbi! A harmad utolsó percei a Fradiról szóltak, mindent megtettek a mieink azért, hogy visszaállítsuk a kétgólos különbséget, ezúttal azonban Márkus mutatott be több remek védést is, így a harmadik harmad előtt úgy mentek szünetre a felek, hogy bár vezettünk, a második játékrészt a lilák nyerték, így még bőven nyílt volt a meccs!

A második harmadban már a mieink lőttek többet kapura, ám az Újpest hatékonyabban használta ki az emberelőnyöket – igaz, többet is játszottak előnyben. A harmadik játékrészre adott volt a feladat: akár újabb gólokkal, akár hatékony védekezéssel, de megőrizni az egygólos előnyt! Hatalmas lendülettel álltak bele a játékba a felek, jól mutatta, mennyire éles a Derbi, hogy kevesebb mint fél perc elteltével Somogyi csattant hatalmasat Szabad Kevinnel. Szabálytalanság nem történt – bár mindkét kispad ezt reklamálta -, a játék azonban megállt, mert néhány másodpercig kérdéses volt, az újpesti játékos folytatni tudja-e. Tudta, így pedig testközelből láthatta az ötödik ferencvárosi gólt, még ugyanebben a percben: Tóth Gergely tüzelhetett a kékről, róla pedig tudjuk, hogy ha tisztán lőhet, életveszélyes. Ez most is bebizonyosodott, igaz, Justin Hodgman beleért a korongba, így végül az övé lett a gól, a lényegen azonban ez nem változtat, visszaállt a kétgólos ferencvárosi vezetés! (5-3) A harmad 5. percének végén a lila-fehérek újabb emberelőny formájában kaptak ismét esélyt a visszazárkózásra, Boros volt szabálytalan. Ezt az előnyt is nagyon megnyomta az Újpest, de Nagy Kristóf ezúttal is parádézott. Kevesebb mint fél perccel a fór vége előtt Sikorcinra „rázárták a metróajtót”, aminek nyomán Kärmeniemi is kiült a büntetőpadra, 22 másodpercig 5 a 3 ellen próbálkozhattak a vendégek. Ezzel nem sikerült élni, maradt bő másfél perc szimpla előny. A nyomás nem csökkent, kapusbravúrokból és önfeláldozó blokkokból viszont ezúttal sem volt hiány, így sikerült kivédekezni ezt a hátrányt is, ezen a ponton pedig érezhető volt, ez tizenegy és fél perccel a vége előtt, kétgólos előnyben kulcsfontosságú lehet a végeredmény tekintetében is! Őrült rohanás következett ezután, percekig nem volt játékmegszakítás, előbb Nagy védett óriásit, majd Márkus volt észnél Kulmala szólójánál, gól azonban egyik oldalon sem esett, a folyamatosan lecsorgó játékpercek pedig a Fradi malmára hajtották a vizet. Ahogy azonban az elején is említettük, egy Derbin soha nem lehet leírni egyik felet sem, ezt pedig ezúttal az Újpest bizonyította be, amely ilyen körülmények között is sokadszor vissza tudott jönni a meccsbe: az 53. percben, még mindig játékmegszakítás nélkül éppen a lilák rohama jött, Vorobjev jobb oldali beadása pedig a kapu közvetlen előterében az érkezők elől menteni igyekvő Németh Attiláról perdült a hálóba, Nagy tehetetlen volt. (5-4) A buli után szinte rögtön az újpesti kapu elé került a korong, ahol Tóth Gergő és Maks Selan keveredtek afférba. Lekerültek a kesztyűk is, a fair fightot támadónk gyorsan lezárta egy térdrevitellel, majd mindkét fél kiült 5-5 percre a büntetőpadra. Újabb őrült rohanás következett, ismét percekig nem volt játékmegszakítás, így továbbra is rendkívüli izgalmak közepette érkeztünk el a mérkőzés utolsó két percéig. Éppen a játékmegszakítás hiánya okozta, hogy a vendégek nem tudtak időt kérni, Márkusnak pedig nem jutott lehetőség elhagyni a jeget egészen az utolsó percig, ebben a 40 másodpercben viszont már nem tudtak a vendégek igazi nyomást helyezni a kapunkra, véget ért a harmad, megnyertük a Hokiderbit!

5-4-es győzelmünk egyben azt is jelenti, hogy továbbra is 2015 decembere óta veretlenek vagyunk hazai jégen az Újpest ellen, az idei alapszakaszban pedig zsinórban ötödik alkalommal hagytuk el győztesen a jeget, ezzel a mezőny legjobb formában lévő csapata vagyunk, felzárkóztunk a tabella második helyére, és már csak két pontra vagyunk a listavezető MAC HKB Újbudától! Folytatás a hét végén Brassóban és Gyergyóban, majd hétfőn Csíkszeredában – a csapat a jövő hét közepén elutazik tehát az idény első erdélyi túrájára.

Férfi jégkorong, Erste Liga, alapszakasz
FTC-Telekom – UTE 5-4 (3-1, 1-2, 1-1)
FTC-Telekom: Nagy K. (Arany) – Kärmeniemi, Sarcia, Somogyi, Kulmala, Nagy G. – Tóth Gergely, Ellerby, Hodgman, Sági, Pavuk – Boros, Hegyi, Hajós, Tóth A., Németh A. – Bán, Tóth Re., Roczanov, Tóth Ri., Tóth Gergő. Vezetőedző: Fodor Szabolcs.
UTE: Márkus (Duschek) – Stadel, Szécsi, Bodó, Just, Szabad – Horváth A., Selan, Benk, Sikorcin, Vorobjev – Kiss P., Kovács A., Rafaj, Lamoureux, Vincze P. – Kovács S., Fliszár, Godó, Nemes. Vezetőedző: Virág Csaba.
Gólok: Roczanov (11:28, Tóth Gergő), Kulmala (17:40, EH, Hajós), Pavuk (18:11, Tóth Gergely), Tóth A. (28:41, EE, Kulmala, Nagy G.), Hodgman (40:39, Tóth Gergely, Pavuk), illetve Lamoureux (07:16, Stadel, Rafaj), Just (23:39, EE, Stadel, Bodó), Bodó (34:58, EE, Stadel, Just), Vorobjev (52:23)

Para jégkorong nyílt nap a Fradi sátorban

Szombat délután utánpótlásunk jégkorongpályáján a siket- és a parahokié volt a főszerep.

Vereség az Erste Liga-döntő második meccsén is

Férfi jégkorongozóink ezúttal 4-0-ra kaptak ki a Brassótól, rendkívül nehéz helyzetből folytatják a finálét.

Hazai vereség az Erste Liga-döntő első meccsén

Férfi hokisaink 5-3-ra kaptak ki a Brassótól a négy győzelemig tartó széria első meccsén a Tüskecsarnokban.