2020. március 8.
Nagyszerű kezdés, nálunk az előny a bajnoki döntőben
Férfi hokisaink 6-3-as győzelemmel kezdték az UTE elleni OB I döntőt, egyben Erste Liga elődöntőt.

A Ferencváros a sokak által vártnál talán egy picit nehezebben, hat mérkőzésen, 4-2-es összesítéssel harcolta ki az Erste Liga idei kiírásában az elődöntős szereplést a Fehérvári Titánok ellen a rájátszás első körében, míg az ősi rivális Újpest az alsóházból továbbjutva kissé meglepően sima, 4-0-s söpréssel ütötte ki a második kiemelt Dunaújvárosi Acélbikákat - így érkeztek meg a felek a ligában a legjobb négy közé, az egymás elleni párharcba, amely a legtovább versenyben maradt magyarországi csapatok csatájaként egyben magyar bajnoki döntő is - 28 év után találkozik egymással az OB I fináléjában a két együttes, ráadásul amióta létezik MOL/Erste Liga, az abba integrált magyar bajnoki cím sorsa nem is mindig a jégen dől el közvetlenül - tavaly például az újpestiek Csíkszereda elleni elődöntős búcsújával a Fradi automatikusan, a fotelben ülve lett magyar bajnok, még az Erste Liga döntője előtt.

A zöld-fehérek keretében ezúttal sem volt Hegyi Ádám és Arany Gergely, akik sérülés miatt a Fehérvári Titánok elleni sorsdöntő, utolsó összecsapást is kihagyták. Ahogy azt a mérkőzés előtt is sejteni lehetett, már a találkozót megelőzően is kiváló hangulat fogadta a csapatokat, minden belépő elkelt a találkozóra, a csapatok pedig Derbihez méltó játékkal szálltak bele a bajnoki döntő első összecsapásába. A szurkolók is kitettek magukért, az első pillanattól fogva hajtották kedvenceiket. A kilátogatóknak nem kellett sokat várnia az első helyzetre sem: húsz másodperc után Nagy Gergő lőtt, de célt tévesztett. A vendégeknek sem kellett több, de az ő próbálkozásukat az Arany Gergely helyére már Székesfehérváron is remekül beugró, és bravúros teljesítményt nyújtó, élete első felnőtt rájátszását teljesítő Nagy Kristóf védte. A fordulás után ismét a zöld-fehérek támadtak: Pavuk kapta a korongot a bal szélen, majd továbbította azt Kulmalának, aki elképesztő higgadtsággal előbb igazított rajta egyet, majd Duschek előtt elhúzva a kapuba lőtt (1-0). A Ferencváros tanult a fehérváriak ellen elkövetett hibákból, ugyanis ezután egy pillanatra sem adta át a kezdeményezést az újpestieknek. A harmadik percben a játékvezetők mindkét oldalról kivettek egy-egy játékost: a hazaiaktól Pulli kapott két percet durva játékért, míg a túloldalon Di Diomete is ugyanennyi időt tölthetett a büntetőpadon testre ütésért, így négy a négy ellen folytatták a felek. A kiegészülés után rövid időre a lilák ugyan megpróbáltak dominálni, de Nagy Kristóf eszén nem tudtak túljárni, igaz, nem is igazán jöttek életveszélyes próbálozások. A Fradi ezt követően újfent magához vette a kezdeményezést és sorra dolgozta ki a helyzeteket, amit egyszer-egyszer csak szabálytalan eszközökkel tudott megállítani a vendég együttes: a hetedik perc végén Kovács kapott két percet fogásért, így a hazaiak támadhattak először emberelőnyben. Azonnal fel is álltunk a rivális harmadában és szép adogatás után nagyon gyorsan helyzetbe kerültünk, de Nagy Gergő lövését védeni tudta Duschek. A nyomás nem szűnt meg, a Fradi szinte végig ott tartotta az újpestieket a saját harmadukban, de gól nem lett belőle. A kiegészülés után azonban kissé megzavarodott a lilák védelme, így Tóth Gergő nagyon könnyen szerezte meg a korongot, amit egy fordulás után el is lőtt, de nem volt elég pontos. A harmad első felében ha el is jutottak a vendégek az ellenfél kapujáig, remekül védekezett a Ferencváros, szinte minden lövést sikerült blokkolni, de ha mégsem, akkor Nagy Kristóf magabiztosan tartotta a frontot. A tizenegyedik percben Reed kapott két percet, miután Farkast gáncsolta, így másodszor is a zöld-fehérek rohamozhattak emberelőnyben. Ez a létszámfölény közel sem hozott akkora nyomást, mint az első, így a vendégek ezt a hátrányt is kihúzták. Továbbra sem találta a ritmust az Újpest, három perccel később ismét a címvédő került létszámfölénybe Pance gáncsolása után. A ferencvárosiak ezt az előnyt már nem hagyták kihasználatlanul, a kapusról lecsorgó korongra remekül érkezett Kärmeniemi és a kapuba emelt (2-0), így már kétgólos fórban volt a hazai csapat. A második gól után is lendületben maradtunk, sorra jöttek a helyzetek, de nem sikerült harmadszor is feltörni az újpesti falat. Három perccel a játékrész vége előtt Nagy Gergő kapott két percet, amit nagyon gyorsan büntetett az Újpest: Reed szépített egy elé kerülő korongból (2-1). Ugyan a folytatásra a ferencvárosiak visszavették az irányítást, de hiába próbálkoztak, nem volt meg Duschek ellenszere. A Fradi nagyszerűen indította az első harmadot, hiszen villámgyorsan sikerült megszerezni a vezetést, amit meg is dupláztak, és az egész játékrészben fölényben is játszottak a zöld-fehérek, de egy emberelőnyös szituációból szépített az Újpest, és visszajött a meccsbe, így egygólos hazai vezetésről várták a csapatok a folytatást.

A második játékrészt magasabb fordulatszámon indította az Újpest, a kezdés után szinte azonnal megpróbáltak veszélyeztetni, de az első komolyabb helyzet így is a Ferencváros nevéhez köthető, amikor Farkas centerezésére érkezett Tóth Gergő, de Duschek védett. A Fradi nem akarta kiengedni kezéből a kezdeményezést, így sorra dolgozta ki a helyzeteket, de csak nem sikerült belőni a nagyon fontos harmadikat. Ellenben az ötödik percben Tóth Gergő kapott két percet gáncsolásért, így előnyben támadhatott az Újpest. Joggal reménykedhettek a lilák a következő percekben, ugyanis az előző létszámfölényüket sikerült gólra váltaniuk. Hiába álltak fel a Ferencváros harmadában, az első igazán komoly helyzet mégis az emberhátrányban lévő hazaiak előtt adódott, amikor Tóth Richárd csapott le egy könnyelmű korongra, de lövését Duschek védeni tudta. A kiegészülés után felváltva jöttek a lövések, de egyik oldal sem tudta kihasználni azokat. A harmad feléhez közeledve ismét a Fradi vette kézbe az irányítást, de hiába, ugyanis a 11. percben Pulli kapott két percet a játék késleltetése miatt, miután kilőtt egy korongot a lelátóra saját harmadából. Negyven másodperc után az ex-Fradista Rafaj vette be korábbi csapata kapuját - és elismerésre méltó sportszerűséggel nem csapott nagy ünneplést. Ugyan a játékvezetők ugyan még kimentek megnézni videón is az esetet, mert a 88-as nagyon közel állt a kapuhoz, de gyorsan döntésre jutottak és megadták a találatot (2-2). A Fradi a második kapott gól után magasabb fokozatra kapcsolt, így ismét záporoztak a lövések Duschek kapujára, de továbbra sem sikerült meglőniük a harmadikat. Az Újpestet sem kellett félteni, a meccs ezen periódusában mindkét oldalon megszülethetett volna a vezető gól. Az utolsó percekben újfent a Ferencváros akarata érvényesült, de hiába a helyzetek tömkelege, nem tudtuk visszavenni a vezetést. A második harmadban mindkét oldalon megvoltak a helyzetek, de végül egy emberelőnyt kihasználva a vendégek egyenlíteni tudtak, ezzel megnyerték a harmadot, így 2-2-ről várták az utolsó játékrészt.

A harmadik húsz percet az elsőhöz hasonlóan a Ferencváros kezdte sokkal aktívabban. Az első öt percben a liláknak gyakorlatilag momentumuk sem volt, míg a Fradi szinte minden lehetséges helyzetből célba vette Duschek kapuját, de az általa húzott falat nem sikerült áttörni. A szurkolók érezték, hogy nagy szükség van rájuk is, így azonnal rákezdtek a „Hajrá Fradi!” rigmusra, ez pedig tüzet lobbantott Fodor Szabolcs tanítványaiban, akik ezután kettőzött erővel szorították oda saját kapujuk elé az újpestieket. A hetedik percben Rafaj kiállítása miatt emberelőnybe került a Fradi. A helyzetek ezúttal is megvoltak, de gólt nem tudtunk szerezni. A tizedik percben aztán megtört a jég: Roczanov kapta a játékszert, majd egy életerős lövést eresztett meg, amelyről úgy tűnt, hogy Duscheké lesz, de végül befért a rövid oldalon, így ismét a Fradinál volt az előny (3-2). A ferencvárosi dominancia ezután nemhogy alább hagyott volna, sokkal komolyabb erőbedobással jött a folytatás, aminek két perccel később ismét meglett az eredménye: Nagy Gergő készítette le Tóth Adriánnak a korongot, aki kíméletlenül lőtte a kapuba, Duscheknek esélye nem volt a hárításra (4-2). Újabb két perc telt el jött az újabb Fradi-gól: kettő az egyben léptek ki a támadóink, ezúttal Tóth Adrián volt az előkészítő aki kivárta a megfelelő ütemet, és remekül tálalt Nagy Gergő elé, a Ferencváros kevesebb mint hat perccel a vége előtt hárommal vezetett (5-2). A vendégek trénere, Baróti Zsolt azonnal időt kért, hogy újra összerázza a lilákat. Úgy tűnt, hogy a mondandója utat talált a játékosokhoz, hiszen alig tíz másodperccel később az aranysisakos Sikorcin hozta vissza a vendégek reményeit, kihasználva egy hatalmas védelmi hibát és egy közvetlenül a hazai kapu előtt ajándékba kapott korongot (5-3). Öt és fél perccel a vége előtt Varga Arnold kapott 2+10 percet fejre irányuló támadásért, miután Pavukot terítette le a sarokban saját harmadában, felesleges helyzetben. A Fradi 12-ese, bár mint utólag kiderült, jól van, akkor már nem folytatta a találkozót. A Ferencváros szinte azonnal szerette volna megbosszulni társuk kiesését, de Pulli életerős bombája pont középre ment, így Duschek védett. Az utolsó percek is főleg a zöld-fehérekről szóltak, de az újabb gól váratott magára. Az újpestiek csak elvétve szabadultak ki saját harmadukból, így szinte minden reményük szertefoszlott, hogy bravúrosan visszakapaszkodjanak. Duschek már szűk három perccel a vége előtt, miután kiegészültek, folyamatosan nézte, mikor korcsolyázhat le, ám a társak nem tudták tartósan birtokolni a korongot a hazai harmadban, a Fradi remekül ölte az órát. A lilák kapusa végül csak lement, ám szinte rögtön elveszítették az ellenfél kékjénél a korongot, Kulmala pedig az üres kapuba emelte a korongot (6-3), ezzel végleg lezárva a még nyitott kérdéseket, és keretbe foglalva a találkozót. Az utolsó pillanatokban azért még volt esemény: újpesti kezdeményezésre egymásnak estek a játékosok a ferencvárosi kapu előtt, kialakult egy kettő a kettő elleni tömegbunyó, és még két szóló párharc, de ebből is a hazaiak jöttek ki győztesen, Sarcia terítette le az őt kihívó ellenfelet. 22 másodperccel a vége előtt így percekig állt a meccs, a játékvezetők kiosztották a megfelelő büntetéseket: vendég oldalról Vincze és Sarcia kapott 2+2-t, Kärmeniemi, Godó és Di Diomete 2-t, míg Saukko 2+2+véglegest. A Hokiderbi így nem csupán a játék miatt maradt emlékezetes a nézők számára.

A Ferencváros ezúttal nem követte el azt a hibát, amit a negyeddöntő első mérkőzésén, és magabiztos, gyors csapatjátékot tett a jégre, amellyel már az első harmadban kétgólos vezetésre tett szert. Az Újpest két emberelőnyt kihasználva ebből a helyzetből még visszajött a találkozóba, ám címvédő együttesünk a harmadik harmadban bedarálta az ősi rivális lila-fehéreket és végül 6-3-as győzelmet aratott, ezzel előnybe került a négy győzelemig tartó párharcban. Folytatás kevesebb mint 24 órán belül, hétfő este Pesterzsébeten!

Férfi jégkorong, Erste Liga, elődöntő, OB I, döntő
FTC-Telekom – UTE 6-3 (2-1, 0-1, 4-1)
Pesterzsébet Jégcsarnok
FTC-Telekom: Nagy K. (Maros) – Kärmeniemi, Sarcia, Juusela, Nagy G., Tóth Ad. – Boros, Pulli, Kulmala, Pavuk, Switzer – Rantanen, Tóth Gergely, Hajós, Németh, Tóth Ri. – Jászai, Tóth Re., Farkas, Roczanov, Tóth Gergő Vezetőedző: Fodor Szabolcs
UTE: Duschek (Márkus) – Henderson, Varga, Benk, Pance, Sikorcin – Kiss-Rusk, Saukko, Ainsworth, Di Diomete, Reed – Kovács, Nagy Nilan, Godó, Rafaj, Vincze – Horváth, Kovács, Odnoga Vezetőedző: Baróti Zsolt
Kapura lövések: (17:10, 16:12, 22:6) 55:28
Védések: (9:15, 11:16, 5:18) 25:49 / 89.29% : 89.09%
Kiállítás percek: (4:8, 4:0, 6:44) 14:52
Emberelőny kihasználás: (5 / 1) 20.00% / (3 / 2) 66.67%
Emberhátrányos védekezés: (2 / 3) 33.33% / (1 / 5) 80.00%
Gólszerzők: Kulmala (01:52, Pavuk), Kärmeniemi (14:35, EE, Pavuk, Sarcia), Roczanov (49:19, Kärmeniemi), Tóth Adrián (51:07, Nagy G.), Nagy Gergő (53:26, Tóth Ad.), Kulmala (59:03, üres kapu) illetve Reed (17:48, EE, Di Diomete, Ainsworth), Rafaj (31:18, EE, Di Diomete, Reed), Sikorcin (53:37)

Távozik két cseh és egy finn játékos

Jégkorong szakosztályunk egy támadója és két védője nem hosszabbít szerződést a Ferencvárossal.

Brassóban folytatódik az Erste Liga-döntő

Magyar bajnok jégkorongozóink szépíthetnek a döntő párharcának első brassói mérkőzésén.